Statystyki

  • Odwiedziło nas: 505546
  • Do końca roku: 277 dni
  • Do wakacji: 84 dni

Bezpieczeństwo i zdrowie w PP3

 Załącznik nr 1 do Zarządzenia Nr 2

Dyrektora Publicznego Przedszkola nr 3 w Wieluniu

z dnia 2 lutego 2017 roku.

 

 

PROCEDURA DOTYCZĄCA ZDROWYCH I BEZPIECZNYCH

WARUNKÓW PRZEBYWANIA DZIECI

W PUBLICZNYM PRZEDSZKOLU NR 3 W WIELUNIU

 

 

Podstawa prawna:

 

1. Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2014 r. poz. 191),

2. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r.w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz.U. z 2001 r. Nr 61, poz. 624 ze zm.),

3. Rozporządzenie MENiS z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. Nr 6, poz. 69 ze zm.),

Cel procedury:

Zapewnienie zdrowych i bezpiecznych warunków przebywania, w tym ochrona zdrowia dziecka w przedszkolu.

 

§ 1

BEZPIECZEŃSTWO

 

1. Przedszkole sprawuje opiekę nad wychowankami, dostosowuje metody i sposoby oddziaływań do wieku dziecka i jego możliwości, z uwzględnieniem warunków lokalowych, a w szczególności zapewnia bezpośrednią i stałą opiekę nad dziećmi w czasie pobytu w przedszkolu i poza jego terenem.

2. Przedszkole zapewnia wychowankom pełne poczucie bezpieczeństwa zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym.

3. Przedszkole w swoich działaniach stosuje obowiązujące przepisy BHP i ppoż., które określają Instrukcje BHP i Instrukcje ppoż.

4. Nauczyciel ponosi odpowiedzialność za życie i zdrowie powierzonych mu wychowanków,
a w przypadku ich narażenia na niebezpieczeństwo ponosi odpowiedzialność dyscyplinarną.

5. Ubiór dziecka oraz obuwie zmienne powinny być wygodne, praktyczne, bezpieczne oraz dostosowane do warunków atmosferycznych, w tym umożliwiające codzienny pobyt dziecka na powietrzu. Wskazane jest, szczególnie w grupach młodszych, pozostawienie przez rodziców w szatni zapasowych części garderoby.

6. Zabrania się zakładania dzieciom biżuterii, w tym łańcuszków i bransoletek.

7. Podczas pobytu wychowanków w ogrodzie przedszkolnym zajęcia i zabawy odbywają się na wyznaczonym terenie ze sprzętem dostosowanym do potrzeb i możliwości dzieci jedynie pod opieką nauczycieli wraz pomocą nauczyciela i woźnymi oddziałowymi.

8. Podczas zabaw w ogrodzie przedszkolnym, na spacerze itp. nie wolno wychowankom oddalać się samowolnie.

9. Wychowankowie przemieszczają się z przedszkola na teren poza placówką jedynie w kolumnach. Nauczyciel zobowiązany jest do sprawdzenie liczebności grup przed wyjściem z obiektu i z placu zabaw.

10. Każde wyjście nauczyciela z wychowankami poza teren przedszkola jest odnotowane w zeszycie wyjść.

11. Nauczyciel jest odpowiedzialny za organizację zajęć pod kątem zapewniania wychowankom bezpieczeństwa. Nauczyciel musi przewidzieć ewentualne zagrożenia i im przeciwdziałać.

12. Sprzęt zabawowy w ogrodzie przedszkolnym podlega codziennej kontroli przez pracownika gospodarczego.

13. Wszelkie uwagi co do sprawności sprzętu należy zgłaszać dyrektorowi przedszkola.

14. Wychowankowie podlegają nieprzerwanej opiece sprawowanej przez nauczyciela – zabrania się pozostawiania dzieci bez opieki. W wyjątkowych sytuacjach, nauczyciel może pozostawić wychowanków na chwilę pod opieką woźnej oddziałowej.

15. Nie wolno wychowankom podczas dnia samowolnie wychodzić z sali.

16. Nauczyciel odpowiada za stan zabawek, sprzętu i wyposażenia znajdującego się w jego sali i w pomieszczeniach przyległych.

17. Nauczyciel ustala wraz z wychowankami zasady i normy obowiązujące w grupie, wdraża je, zapoznaje z nimi rodziców wychowanków.

 

§ 2

PRZYPROWADZANIE I ODBIERANIE DZIECKA Z PRZEDSZKOLA

 

1. Rodzice osobiście powierzają dziecko nauczycielowi lub osobie pełniącej dyżur w sali zbiorczej.

2. W godzinach od 6.30 do 7.30 rodzice (opiekunowie prawni) przyprowadzają dziecko do sali zbiorczej. Punktualnie od godz. 7.30 czynne są już wszystkie grupy. Dzieci rozchodzą się do swoich sal pod opieką nauczycieli. Od tej godziny rodzice przyprowadzają dzieci do sali danej grupy.

3. Dzieci powinny być odbierane z placówki najpóźniej do godz. 16.15.

4. W przypadku braku możliwości odbioru dziecka z placówki w godzinach jej pracy (sytuacje losowe) rodzice lub opiekunowie zobowiązani są do poinformowania o zaistniałej sytuacji oraz do uzgodnienia innego sposobu odbioru dziecka.

5. W razie wyczerpania wszystkich możliwości odbioru dziecka przez rodziców, prawnych opiekunów lub osób upoważnionych pisemnie, nauczyciel ma obowiązek powiadomić o zaistniałej sytuacji dyrektora placówki oraz skontaktować się z policją.

6. Opiekę nad dzieckiem w drodze do przedszkola i z przedszkola do domu sprawują rodzice (prawni opiekunowie lub osoby przez nich upoważnione, zapewniające dziecku pełne bezpieczeństwo).

7. Jednorazowy odbiór dziecka z przedszkola przez osobę dorosłą, również wymaga pisemnego upoważnienia rodziców.

8. Osoba upoważniona powinna mieć ze sobą dokument tożsamości i okazać go w przypadku, gdy nauczyciel jej nie zna.

9. Rodzice do odbioru dziecka z przedszkola mogą wskazać osobę niepełnoletnią, która skończyła 13 lat i posiada zdolność do czynności prawnych. Osoba taka musi być upoważniona pisemnie przez rodziców lub opiekunów prawnych.

10. Nauczyciel nie może wydać dziecka osobie, której stan wskazuje, że nie jest ona w stanie zapewnić dziecku bezpieczeństwa.

11. Nauczyciel nie potrzebuje mieć pewności, a tym bardziej dowodów na stwierdzenie, że osoba jest nietrzeźwa – wystarczy samo podejrzenie.

12. Nauczyciel zatrzymuje dziecko w placówce do czasu wyjaśnienia sprawy .

13. Postępowanie przedszkola przy próbie odebrania dziecka przez osobę, która może być nietrzeźwa:

- nauczyciel przedszkola, który jest świadkiem zdarzenia lub otrzymał informację o tym, że po dziecko przyszedł pijany rodzic, bezzwłocznie powiadamia o tym dyrekcję,

- przedszkole nawiązuje kontakt z drugim rodzicem lub na podstawie wcześniejszej zgody przekazuje dziecko osobie upoważnionej (wskazanej na piśmie przez rodziców lub opiekunów),

- jeśli nie ma możliwości przekazania dziecka drugiemu rodzicowi lub nie ma innych osób upoważnionych do odbioru dziecka, zadaniem dyrektora jest poinformowanie policji,

- jeżeli sytuacja będzie się powtarzać, przedszkole ma obowiązek zawiadomić o tym pisemnie sąd rejonowy, wydział rodzinny dla nieletnich.

14. W przypadku ograniczenia lub całkowitego odebrania władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców (bądź obojgu), przedszkole powinno zostać o tym poinformowane i zapoznane z decyzją sądu.

 

§ 3

ZDROWIE

 

1. Rodzice przyprowadzają do przedszkola tylko zdrowe i czyste dzieci.

2. Dziecka chorego lub z podejrzeniem choroby nie należy przyprowadzać do przedszkola.

3. Dzieci z wyraźnymi objawami chorobowymi (np. zakatarzone, przeziębione, kaszlące, z gorączką, wysypką itp.) nie mogą przebywać z dziećmi zdrowymi.

4. W stanach infekcji, chorób skórnych, zakaźnych oraz po urazach (złamania, zabiegi chirurgiczne, inne) dziecko nie może uczęszczać do przedszkola do całkowitego wyleczenia.

5. Rodzice mają obowiązek zgłaszania wszelkich poważnych dolegliwości i chorób zakaźnych dziecka oraz udzielania nauczycielowi wyczerpujących informacji na ten temat.

6. Nauczyciele na bieżąco podają rodzicom informację o samopoczuciu dziecka lub zauważonych zmianach w zachowaniu.

7. W czasie pobytu dziecka w przedszkola, w przypadku zaobserwowania wystąpienia lub zgłoszenia przez dziecko niepokojących objawów i złego samopoczucia, stanowiącego zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania samego dziecka oraz innych dzieci w przedszkolu (m.in. uporczywy kaszel, uporczywy katar, wymioty, biegunka, ból brzucha, ból ucha, zęba, głowy, wysypka niewiadomego pochodzenia, podwyższona temperatura, urazy i inne) – nauczyciel ma obowiązek powiadomienia telefonicznego rodzica/prawnego opiekuna oraz poinformowania dyrektora o stanie zdrowia dziecka.

8. Po otrzymaniu od nauczyciela lub dyrektora informacji o stanie zdrowia dziecka rodzic jest zobowiązany do niezwłocznego odebrania dziecka z przedszkola, ze wskazaniem konieczności konsultacji lekarskiej.

9. W sytuacji niemożności nawiązania kontaktu z rodzicami/prawnymi opiekunami nauczyciel lub dyrektor podejmuje wszelkie dostępne czynności w celu nawiązania kontaktu z innymi osobami upoważnionymi przez rodziców do odbioru dziecka z przedszkola.

10. W sytuacjach nagłych, gdy stan zdrowia dziecka wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej, gdyż zagraża zdrowiu lub życiu dziecka - nauczyciel, dyrektor są zobowiązani do podjęcia działań związanych z udzieleniem pomocy przedmedycznej w zakresie posiadanych umiejętności oraz wezwania Pogotowia Ratunkowego, a także zawiadomienia rodziców/prawnych opiekunów i dyrektora o zaistniałym zdarzeniu.

11. W przypadku wystąpienia u dziecka choroby zakaźnej przedszkole ma prawo zażądać od rodzica/prawnego opiekuna, a rodzic/prawny opiekun jest zobowiązany do przedłożenia zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego zakończenie leczenia.

12. W przypadku stwierdzenia u dziecka alergii różnego typu (np. pokarmowej i związanych z tym szczególnych wymagań żywieniowych) rodzice są zobowiązani do przedłożenia zaświadczenia wskazującego rodzaj alergii.

13. W przedszkolu nie podaje się dzieciom żadnych leków doustnych, wziewnych oraz w postaci zastrzyków, maści i żelu. W odniesieniu do wychowanka z chorobą przewlekłą, kiedy występuje konieczność stałego podawania mu leków lub wykonywania innych czynności w przedszkolu (np. kontroli poziomu cukru we krwi u dziecka chorego na cukrzycę), może to robić samo dziecko, rodzic (lub opiekun prawny dziecka) lub nauczyciel, jeżeli odbyli przeszkolenie w tym zakresie. Nauczyciel przyjmujący na siebie taki obowiązek musi wyrazić na to zgodę. Delegowanie przez rodziców uprawnień do wykonywania czynności związanych z opieką nad dzieckiem oraz zgoda nauczyciela i zobowiązanie do sprawowania opieki winny mieć formę umowy pisemnej pomiędzy rodzicami (opiekunami prawnymi) dziecka przewlekle chorego a nauczycielem.

14. Przyprowadzenie dziecka do przedszkola jest równoważne z wyrażeniem zgody rodziców na udział dziecka we wszystkich zajęciach, spacerach i wycieczkach. Przedszkole, zgodnie z obowiązującym prawem, nie spełnia życzeń rodziców, aby dzieci po przebytych chorobach i dłuższej nieobecności nie wychodziły na powietrze i nie uczestniczyły w spacerach i zabawach w ogrodzie przedszkolnym (obowiązująca podstawa programowa wychowania przedszkolnego), ponieważ nie ma możliwości pozostawienia dziecka w innej grupie. Dziecko w placówce przebywa ze swoim wychowawcą (lub nauczycielem pełniącym w grupie zastępstwo) w jego godzinach pracy i on jest za nie odpowiedzialny.

15. Pomieszczenia przedszkolne, w których odbywają się zajęcia, wietrzy się dokładnie podczas pobytu dzieci na powietrzu, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.

 

§ 4

POSTANOWIENIA KOŃCOWE

 

1. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo wszystkich wychowanków przedszkola – rodzice i personel placówki są zobligowani do współpracy oraz wzajemnego poszanowania praw i obowiązków wszystkich podmiotów niniejszej procedury.

2. Procedura obowiązuje w równym stopniu wszystkich rodziców/prawnych opiekunów oraz wszystkich pracowników przedszkola.

3. Zmian w niniejszej procedurze dokonuje dyrektor przedszkola w formie pisemnej, po zasięgnięciu opinii Rady Pedagogicznej.

Procedura została zaopiniowana pozytywnie przez Radę Pedagogiczną w dniu 2 lutego 2017 roku i obowiązuje z dniem podpisania.